czwartek, 20 marca 2014

Projekt płytki PCB sterownika serw

Projekt PCB, podobnie jak i schemat, wykonałem w programie DipTrace (moduł Schematic Capture) około rok temu. Wydał on mi się dobry do tego celu, gdyż po obejrzeniu tutoriala uznałem, że środowisko pracy jest intuicyjne i proste do poruszania się w nim.


Płytka jest dwustronna, przelotki były robione za pomocą drucika (0.5 mm), więc nie mogłem ich umieszczać pod układem scalonym. Istnieje możliwość użycia cieńkich linek i takiego ich rozpłaszczenia na padzie podczas lutowania, aby przelotki można było umieszczać pod obudowami układów scalonych i nie tylko, ale nie testowałem jeszcze tej metody.

Wszystkie ścieżki sygnałowe są szerokości 8mil(tau). Widoczne na dole i z lewej strony złącza goldpin służą do podpinania serw. Zdecydowaliśmy się na umieszczenie ich w tym miejscu, aby móc łatwo wpinać/wypinać wtyczki serwomechanizmów. Utrudniło to znacznie prowadzenie ścieżek (zwłaszcza zasilania) do listew, ale coś za coś. Połączenia zasilające są na tyle grube (z nadmiarem), aby wytrzymać płynący przez nie prąd zasilający napędy.


Pady (pola lutownicze) wszystkich elementów smd są połączone z wypełnieniami w specjalny sposób(thermal relief, thermals). Pozwala to na łatwe i bezproblemowe lutowanie tychże komponentów.

O ile umiejscowienie padów złącza IDC 10 w sposób przedstawiony na screenach był dobrym pomysłem, to użycie gniazda USB typu STANDARD A niekoniecznie. Jak już wcześniej wspominałem złącze z czasem się wygięło i teraz trzeba na nie uważać. Planujemy dodanie odpowiedniego elementu unieruchamiającego złącze.

Otwory montażowe są średnicy 2 mm, co nie przysparza kłopotów ze znalezieniem odpowiednich śrub mocujących. Niestety, śruby muszą być plastikowe, lub muszą mieć podkładki z tworzywa sztucznego z obu stron płytki, aby zabezpieczyć przed ścieraniem się soldermaski i ewentualnymi groźnymi zwarciami szyn zasilających.


Widoczny pod rezonatorem kwarcowym na warstwie dolnej pierścień (bez wypełnienia w środku, którego na właściwej płytce nie ma) to tzw. guard ring mający na celu poprawić stabilność pracy oscylatora. Z doświadczenia nie jest on potrzebny, gdyż kwarce są z natury przyjazne J

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz